Під час живого виступу – вистави або концерту, помилки з’являються часто. Іноді, ці помилки тривають не більше однієї секунди: вони дуже незначні і не тягнуть за собою особливих наслідків. Актору завжди треба залишатися бодрствующим (уважним, чуйним), щоб усвідомлювати це, контролювати ситуацію і вірно реагувати на неї. Паузи, інтонації, спонтанні рухи або репліки. Все, що може визвати конфуз або замішання, повинно усвідомлюватися актором.

Іноді, помилки бувають дуже серйозними та вимагають оперативного та термінового вирішення. Важливо розуміти, що помилку завжди можна перетворити в особисту «фішку»! Якщо ви з достоїнством вийдете із складної і непередбачуваної ситуації, це додасть вам гостроти моменту, а глядач побачить вашу майстерність.

Дуже важливо розуміти, як ви оцінюєте свою помилку?! Від цього буде залежить, як ви на неї відреагуєте.

Наприклад:

Якщо ви зробили паузу довше за потрібне, або проговорили текст швидше ніж треба, замінили слово в тексті на інше, то можна на це не звернути увагу. Принаймні, цю ситуацію можна виправдати акторською грою та станом. В цьому випадку треба продовжувати грати, ніби то нічого не відбулося.

Повне забування тексту:

Якщо ви забули текст, продовжуйте! Ви можете наповнити паузу роздумами, новою оцінкою партнера, події, або обставин, в яких перебуває ваш герой. Ви можете виконати перехід по сцені в іншу точку, виправдовуючи його, наповнивши внутрішніми переживаннями. Але, якщо вам необхідно продовжувати монолог чи діалог, то говоріть від себе, своїми словами. Говоріть так, як говорив би ваш герой, з тими ж самими емоціями і фарбами в характері. Тримайте свою лінію. Це все, як раз може зіграти вам на руку і сприйнятися глядачами, ніби то ваші дії і слова народжуються прямо зараз. Вони ваші і належать вам, а не автору п’єси. Звичайно, це вимагає певної підготовки та навичок. Ці навички актори набувають на наших заняттях по акторській майстерності.

Є і інші помилки:

Наприклад: вирубка світла чи мікрофона, помилка партнера, помилка реквізитора чи іншого працівника сцени і т. д. Ці помилки не на пряму пов’язані з вами. Перше, що треба зробити, це заспокоїтись і оцінити ситуацію.

Якщо ви почнете відчувати себе ніяково і будете нервувати, злитися – глядач це обов’язково побачить і це стане більш, ніж помилка. Ні в якому разі не треба «розколюватися». Продовжуйте тримати стан і грати, ніби то так і треба. Саме просте рішення – це гумор! Знайдіть вихід із ситуації використовуючи гумор, і публіка оживіться! Вона буде аплодувати вам. Повірте, зал підтримає вас оплесками! У любому випадку залишайтесь бадьорими та «живими». …

Іноді, починаючі актори, зробивши помилку, кидають гру, роль, характер і починають знервовано виплутуватися із ситуації або зовсім кидають сцену. Не дозволяйте собі такого! Робіть все те,що робили, тільки в характері, усвідомлюючи і обмірковуючи кожний крок – спокійно, ніби то ви ідете по тонкому льоду. Пройдіть це небезпечне місце спокійно і тоді помилка може взагалі залишитися непоміченою.

Якщо помилку зробив ваш партнер, не акцентуйте на цьому свою увагу. Продовжуйте грати і глядач нічого не помітить. Ви також можете допомогти своєму партнеру. У любому випадку, залишайтесь чуйним до всього, що відбувається на сцені.

Ось декілька рекомендацій для того, щоб уникнути помилки під час виступу.

Перше:

Завжди ретельно готуйтеся до вашого виступу, шліфуючи і доводячи до досконалості навіть дрібні деталі – це стосується тексту, голосу і мови, пластики і жестів, емоцій. Треба пам’ятати, що діючи на сцені ви знаходитеся під пильною увагою глядачів. Для багатьох, особливо починаючих, акторів цей факт привносить надмірне хвилювання та дискомфорт. Тому, будьте дуже гарно підготовлені.

Друге:

Налаштовуйтесь перед виступом. Не відволікайтесь на неважливі у даний момент часу речі. Зосередьтеся на собі та вашому персонажі чи завданні. Також, корисно буде розігріти себе за допомогою простих фізичних рухів. Наприклад: присідань, нахилів, артикуляційної розминки, розспівування. Це допоможе вам зняти скутість і затискачі в тілі.

Третє:

Постійно розвивайте своє уявлення та швидкість мислення. Під час живого виступу іноді доводиться імпровізувати, придумувати находу, особливо у той момент, коли вами або партнером робиться помилка. Ось тут як раз і стане у нагоді ваш рухливий ум і уява, які допоможуть вам вийти із любої складної ситуації. Нижче, я наведу декілька вправ, для розвитку уяви, які ви зможете використати у своїй індивідуальній роботі.

Вправа №1

«Оповідання по картині». Розгляньте яку-небудь репродукцію або фотографію і складіть оповідання. Важливо, щоб оповідання складалося з «передісторії», «кульмінації» (зображеній на картині) та «розв’язки» – того, що ще відбудеться з зображеними на картині персонажами.

Вправа №2

«Три слова». Назвіть випадкових три слова, можете зробити це самі, або попросити кого-небудь з друзів. Важливо, щоб слова не мали видимого зв’язку. Вам потрібно самому придумати, виправдати їх зв’язок і скласти розповідь. Наприклад, слова: «машина-обличчя-струмок». Оповідання може бути таким: «Від парадного під’їзду будинку від’їжджає яскраво-червона машина, джип. Ми бачимо сердите обличчя жінки, що залишилася у під’їзду, осяяне весняним сонцем. У струмку біля її ніг плавають зім’яті квитки у кіно»…

Вправа №3

«У різних жанрах». Тепер складіть розповідь на основі 3-5 слів у різних жанрах. Наприклад, розкажіть детектив. Потім – комедію, а потім «ужастик». Черверте оповідання може бути мелодрамою і т. д. Опорні слова одні й ті самі, а історії не тільки різні, а ще і в різних жанрах. Можна також скласти і груповий розказ. Подібні вправи ви можете побачити, подивившись відео ролики нижче.

Знайте!

Любий актор може зробити помилку! Важливо, щоб актор у кожний момент перебування на сцені був «заряджений» на сто відсотків. І тоді глядач вибачить любу помилку. Не пробачається тільки байдужість.

Пам’ятайте! Завжди перетворюйте свої помилки в плюси!
Помиляйтесь красиво!